عناوین

خواص كلي پشم سنگ

یکی از بزرگترین مزایای پشم سنگ این است که نه تنها پشم سنگ خواص عایق حرارتی بسیار خوبی دارد,بلکه به عنوان عایق صوتی و ضد آتش نیز به کار می رود.به همین دلیل در اکثر کشورها تخفیف های ویژه ای در مورد بیمه ساختمان هایی که با پشم سنگ عایق شده باشند قائل می شوند.

ساختار الیافی پشم های معدنی,خواص آکوستیک و جذب صوت بسیار خوبی برای این نوع عایق ها فراهم می آورد. همچنین مقاومت دمایی بسیار بالای پشم سنگ وخاصیت عدم انتشار دود و شعله آن , این نوع عایق ها را در زمره عایق های ضد آتش قرار می دهد. به این ترتیب , پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی , صوتی و ضد آتش , بهترین نوع عایق برای ساختمان سازی ,اعم از مسکونی, اداری ,بیمارستان ها ,مدارس ,کتایخانه ها ,ورزشگاه ها,مساجد,رستوران ها و غیره, محسوب می شود.

از دیگر مزایای عمده پشم سنگ در کشور ما, در دسترس بودن و قیمت ارزان آن نسبت به سایر عایق هاست. به این ترتیب , پشم سنگ و پشم سرباره ,پرمصرف ترین نوع عایق در صنایع مختلف,عمدتا صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بوده و مناسب ترین نوع عایق برای عایق کارهای بسیار حجیم به شمار می رود.

در مقابل, یکی از نقاط ضعف اصلی پشم سنگ ,عدم مقاومت آن در برابر رطوبت است. به دلیل ساختار فیبری والیافی پشم سنگ و پشم سرباره و وجود فضای هوایی بین الیاف,این نوع عایق ها را در مقابل رطوبت و بخارآب بسیار نفوظپذیر می سازد. نفوذ رطوبت به درون پشم سنگ ,باعث ایجاد پل حرارتی درون پشم سنگ شده و از خواص عایق بودن پشم سنگ می کاهد. بنابراین,اگر پشم سنگ درفضای خارجی و روباز نصب می شودو یادر مکان هایی که رطوبت نسبی درآنها بالاست, حتما باید پوشش خارجی بر روی آن نصب گردد. خوشبختانه پوشش های خارجی بسیار متنوعی از جمله فویل های آلومینیومی,کاغذ کرافت و پوشش های پارچه ای نسوز برای پشم سنگ و پشم سرباره وجود دارد.

اکسیدهای تشکیل دهنده ماده اولیه پشم سنگ

ترکیبات شیمیایی مواد اولیه پشم سنگ شامل : سیلیس (SiO2)،آلومینا (Al2O3)،اکسید کلسیم(CaO)، اکسیدمنیزیم (MgO)، اکسید آهن (Fe2O3، FeO)، تیتان (TiO2)، اکسید پتاسیم (K2O)،اکسیدسدیم (Na2O) و میزان کمی ناخالصی گوگرد (S) و کلر (Cl) می باشد.در واقع میتوان ترکیبات اصلی تشکیل دهنده پشم سنگ راعبارت از سیلیس، آلومینا، اکسید کلسیم، و اکسید منیزیم و ترکیبات فرعی آنرا اکسید های آهن، تیتان، اکسید پتاسیم و اکسیدسدیم دانست. لازم به ذکر است در مواردی که به منظور افزایش میزان پایداری شیمیایی محصول،خرده شیشه به مواد اولیه اضافه می شود، مواد شامل مقدار کمی اکسید بُر (B2O3) و اکسید کروم (Cr2O3) خواهد شد.

©طراحی و پیاده سازی زمستان 1390. کلیه حقوق برای آرمان عایق اسپادانا محفوظ است
Designed by Rasool Kamali