اخبار و رویدادها

اولویتها و راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

عایق های پشم معدنی,پشم سنگ-فروش و گزارش های پژوهشی بدست امده در حال پژوهش
کاربرد پشم سنگ در مرکز کنفرانس بین المللی Ningxia
استفاده از عایق پشم سنگ در دانشگاه Mahidol تایلند
تاریخچه کاربرد عایق ها
استفاده از عایق پشم سنگ در مرکز خرید نکس در کشور سنگاپور
استفاده از عایق پشم سنگ در کارخانه جدید فولکس واگن
استفاده از عایق پشم سنگ در مرکز خرید کشور کانادا
استفاده از عایق پشم سنگ در کارخانه کوکاکولا در کشور مالزی
پشم سنگ عایقکننده بیمارستانی در کشور ولز
استفاده از عایق پشم سنگ در مرکز خرید کشور کانادا
استفاده از پشم سنگ در برجی در کشور چین
اولویتها و راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان
توسعه صنعت نفت با فناوری اینترنت اشیا
کاربرد های پشم سنگ
پشم سنگ تخته ای فومی , عایق تخته ای پیشرفته - Rock Foam
شرکت آرمان عایق اسپادانا - اطلاعیه تغییر شماره تلفن های شرکت آرمان عایق اسپادانا در استان اصفهان
پشم سنگ-مکان هایی که باید عایق کاری شود
پشم سنگ پیش ساخته
19 نمایشگاه بین المللی نفت , گاز و پتروشیمی
خواص عایق حرارتی از جمله پشم سنگ
اجلاس نخبگان صنایع پتروشیمی کشور
دومین نمایشگاه بین المللی فناوری پیشرفته
سومین همایش ملی
نهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش
سومین نمایشگاه تخصصی بین المللی عایق ها و صنایع وابسته
خصوصیات پشم سنگ
چهارمین نمایشگاه نفت,گاز,پالایش و پتروشیمی ایران-خوزستان
همایش ملی عایق با رویکرد بر بهینه سازی مصرف انرژی
هجدهمین نمایشگاه بین المللی الکامپ 2012
عایق حرارتی پشم سنگ
نمایشگاه بین المللی بازرگانی سلیمانیه عراق
معایب پشم سنگ
مزایای پشم سنگ
کاربری پشم سنگ
دانشنامه عایق ایران
پشم سنگ چیست ؟
پشم سنگ چگونه ساخته می شود؟
چهاردهمین همایش صنایع دریایی و صنایع وابسته
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران
یازدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات
سومین نمایشگاه بین المللی عایق ها و صنایع وابسته
بیشترین میزان مصرف از کل مصرف انرژی کشور در بخش ساختمان متمرکز شده است. بر اساس یافته های علمی منتشر شده، به دلیل عایق نبودن پوسته خارجی ساختمان ها، بطور میانگین و تقریبی، حدود ٣٥ درصد اتلاف انرژی از دیوارهای جانبی، ٢٥ درصد از سقف و ١٠ درصد از کف ساختمانهاست و ٢٠ تا ٣٠ درصد اتلاف انرژی از پنجره ها و دربها رخ می دهد.

واضح است که مشکل اصلی در کیفیت ساختمان و سپس کیفیت و راندمان سیستم های گرمایشی و سرمایشی است. ساختمانهای ما دوستدار انرژی و محیط زیست نیستند. ساختمانهای ما بگونه ای ساخته شده اند که سرما و گرمایی که با هزینه های گزاف تامین می شود را حفظ  نمی کنند و بواسطه عایق نبودن پوسته خارجی (دیوارها، سقف و کف) و عایق نبودن تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان، سرما و گرما را به سرعت از دست می دهند و در نتیجه وسایل حرارتی یا سرمایشی باید چند برابر استاندارد کار کنند و انرژی مصرف کنند تا محل سکونت را سرد یا گرم کنند.  

به قول جناب آقای مهندس زنگنه، وزیر نفت "وقتی ساختمانی بسازیم که عایق نیست، حال اگر بیایم بهترین وسیله سرمایشی یا گرمایشی با بالاترین راندمان و رده برچسب انرژی هم استفاده کنیم، بی فایده است."

تاکید می شود که اولویت فراموش شده در بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان، عایق بندی مناسب و استاندارد پوسته خارجی و تاسیسات است. بدیهی است پس از عایق حرارتی ساختمان، توجه به راندمان وسایل انرژی بر و استفاده از محصولات، سیستمها و فناوری های جدید کم مصرف، بسیار تعیین کننده است.

بررسی ها نشان می دهد حداکثر هزینه ای که در هنگام عایق کاری مناسب و استاندارد به هزینه ساخت اضافه می شود ٥ درصد هزینه سرانه هر متر مربع است. اگر ساختمانی با عایق مناسب ساخته شود، آیا فروشنده نمی تواند هر متر مربع را بصورت کاملاً قانونی و حتی با حمایت و هدایت دستگاههای ناظر و مرتبط، بواسطه مزیت عایق و کم مصرف بودن آن با قیمت به مراتب بالاتر (بیشتر از چند برابر هزینه اضافه بابت عایق بندی ساختمان نسبت به ساختمان فاقد عایق) بفروشد؟ با اجرایی شدن شناسنامه فنی ساختمان و برچسب انرژی ساختمان، توجه به این مزیت ساختمان ها در زمان خرید یا فروش ساختمان بیشتر خواهد شد.

با یک محاسبه ساده، اهمیت موضوع را در مقیاس ملی بررسی می کنیم. اگر عایق بندی ساختمان ها از ١٠ سال گذشته اجرایی شده بود، هم اکنون قریب به یک سوم واحدهای مسکونی کشور (حدود ٧ تا ٨ میلیون از ٢٢ میلیون واحد موجود) که در این دهه ساخته شده اند عایق بودند و در نتیجه آن، متوسط مصرف انرژی برای تامین سرمایش و گرمایش این ساختمان ها کمتر از نصف وضع موجود بود. اثر این اقدام در مقیاس ملی، صرفه جویی سالیانه بیش از هفت میلیارد متر مکعب گاز طبیعی (در پیک مصرف گاز در روزهای سرد زمستان، روزانه بیش از ٨٠ میلیون متر مکعب) و صرفه جویی سالانه حدود ٢ میلیون مگاوات ساعت برق و درنتیجه کاهش مصرف سوخت مورد نیاز برای تولید برق و ... جمعاً به ارزش بیش از سه هزار میلیارد دلار بود که متاسفانه این فرصت را به دلیل عدم اجرای عایق در ساختمان ها در ١٠ سال گذشته از دست داده ایم. هر سال تاخیر در اجرای این مهم که اصل و اساس مبحث ١٩ مقررات ملی ساختمان است، یعنی هزینه فرصت و هدر دادن و اتلاف انرژی به ارزش حداقل ٣٠٠ میلیون دلار در سال!

راهکار اصلی و اولویت اول قابل اجرا در جهت بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان، هدفگذاری، هماهنگی و همسوسازی همه جانبه دستگاه های قانونگذار و اجرایی و ناظر برای ترویج گسترده انواع عایقهای استاندارد و ساخت ساختمانهای عایق (پوسته ساختمان و تاسیسات) در ساخت و سازهای جدید و ممنوعیت قاطع برای ساخت ساختمان فاقد عایق مناسب از نقطه آغاز در زمان طراحی و تهیه نقشه ها یعنی قبل از صدور پروانه ساخت، گودبرداری و شروع عملیات ساختمانی است.
©طراحی و پیاده سازی زمستان 1390. کلیه حقوق برای آرمان عایق اسپادانا محفوظ است
Designed by Rasool Kamali